ProVitamin.hu - Vitaminok, kozmetikumok, bioélelmiszerek áruháza
Részletes keresés

Termékkategóriák

Bejelentkezés

Kérjük, jelentkezzen be!

Regisztráció  |  Elfelejtett jelszó

Kedvencek

ProVitamin Tudástár » S betű » Szénhidrátok

Szénhidrátok

Mi a szénhidrát?

A szénhidrátok testünk energiaellátásának fő forrása. Szervezetünknek és persze az agyunknak is szüksége van energiára, amelyet főleg szénhidrátokból, zsírból és ha kell, a fehérjéből nyeri.

A szénhidrát olyan anyag, amely szénből, hidrogénből és oxigénből áll. Legegyszerűbb formái a cukrok, bonyolultabbak a keményítők és a legösszetettebbek a rostok.

Emésztés során a szénhidrátok lebomlanak egyszerű cukrokká, majd bekerülnek a véráramba. A szénhidrátok raktározása főleg az izmokban történik, kisebb mennyiség pedig a májban található glikogén (állati keményítő) formájában.

A szénhidrátok fajtái

Összetett, úgynevezett „jó“ szénhidrátok: nagyon sok hasznos tápanyagot tartalmaznak: vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat. Ilyenek például a rizs, teljes kiőrlésű kenyér, zabpehely, puffasztott rizs – búza, zöldségek. Ezeknek a termékek nem emelik meg gyorsan a vércukorszintet és hosszan tartanak jóllakott állapotban.

Egyszerű szénhidrátok: ezek a „rossz“ szénhidrátok, melyeket kerülnünk kell! Ide tartoznak a cukrok, cukros üdítőitalok, péksütemények, lisztes és cukros készítmények. Ezek semmilyen – a szervezet számára – hasznos tápanyagot nem tartalmaznak, glikémiás indexük magas, mivel elfogyasztásuk gyorsan megemeli a vércukorszintet, nagy lesz az inzulinválasz. Ez pedig növeli a zsírrá alakulás kockázatát.

A szénhidrátok tehát lassabban és gyorsabban is felszívódhatnak. Azért kell odafigyelnünk, mit eszünk, hogy energiaszintünket úgy tudjuk növelni, hogy csekély legyen a zsírrá alakulás kockázata. Ugyanis energiát mindenképpen nyerünk vele, de az egyszerű cukrok esetében  gyorsan és rövid időre, míg összetett szénhidrát esetében hosszabb időre lesz biztosítva az energiaszintünk!

Mi történik, ha szervezetünktől megvonjuk a szénhidrátot?

Csökken az energiaszint, fáradtságérzés lép fel, evési kényszer törhet ránk. Ez újabb kalóriabevitelre késztet, illetve annak le nem dolgozására.

Amennyiben drasztikus módon vonjuk meg magunktól a szénhidrátot huzamosabb (néhány hét vagy hónap) időn keresztül, úgy agresszivitás, türelmetlenség, rossz közérzet, külső ingerek iránti apátia és nagymértékű fáradtság, levertség fognak jelentkezni.

Növényi szénhidrát források

A növényi rostoknak lehet kedvezőtlen hatása, hogy megkötnek olykor fontos tápanyagokat, és emésztési problémákat okozhatnak, de ezek a hatások csak igen nagy mennyiség elfogyasztása esetén jelentkezhetnek. Sok növényi szénhidrátot tartalmaz a borsó, káposzta, kelkáposzta, málna, paraj, zöldbab, szárazbab, szeder, spenót, sóska, és a teljes kiőrlésű kenyerek. A legjobb szénhidrát rostforrások pedig a nyers saláták. A nyersen fogyasztott növényi szénhidrátoknak természetesen sokkal magasabb a rost, vitamin és ásványianyag tartalmuk, mint a főzött, vagy akár a párolt alapanyagoknak.

Rostok lebontása

Cikkünk elején szó volt arról, hogy szervezetünk egyszerű cukrokká bontja le őket, majd bekerülnek a véráramba. De mi a helyzet a növényi szénhidrátrészekkel, a rostokkal?

A rostok egy része vízben oldódik, másik része nem. Amelyik vízben oldódik, azok hozzákötődnek a bélben a zsírokhoz és kiviszik azokat a testünkből, így csökkentik a rossz koleszterinszintet. A vízben nem oldódó rostok végigmennek a beleken, majd távoznak testünkből – ezzel javítják a bélmüködést, tehát táplálkozás-élettani szempontból jelentősek.

Nagyon fontos, hogy sok zöldségfélét együnk, nemcsak a telítettségérzés miatt, ami a fogyókúrázóknak is nagy segítség, hanem mert rendkívül magas a vitamin és ásványi anyag tartalmuk. Ezenkívül segítik a salakanyagok ürítését, bélműködést.