Az illóolaj nyálkaoldó és köptető hatású, számos köhögés elleni készítmény alkotóeleme. Enyhe görcsoldó és szélhatjó tulajdonsággal is rendelkezik, ezért a gyermekgyógyászatban gyakran használják kólikás panaszok ellen. A népi gyógyászatban szoptatós anyák számára az ánizst a tejelválasztás fokozása céljából ajánlják.
Homeopátiás felhasználási területei közé a tarkótájék és a nyak, valamint a derékzsába fájdalmainak csillapítása tartozik. Bizonyítottan antibakteriális sajátsággal is rendelkezik, szájvizekben és torokfertőtlenítő tablettákban is gyakran megtalálható, ugyanígy a termések gyógytea-keverékekben, íz- és illatjavító adalékként, továbbá számos szeszesitalnak jellegzetes ízt ad (ouzo, raki, pernod). Emelett kenyerek és sütemények kedvelt fűszere.
A Földközi-tenger mellékéről származik, de már nagyon sokfelé termesztik, így nálunk is. Már az ókori Egyiptomban is használták fűszerként; az ókori Keleten fizetőeszköz is volt. Pannóniába a római katonák hozták be. A középkor kedvelt fűszere volt.
A közönséges ánizs egyéves, lágy szárú növény. Hazánk bármely területén termeszthető, a legtöbb talajon jól fejlődik. Meleg- és tápanyagigényes. Magról szaporítható; március közepén–április elején 30–40 cm-es sortávolságra vetik. A fő- és mellékernyők érésekor, általában júliustól aratják, és cséplés után szellős helyen tárolják.
Fűszerként szürkésbarna, 3,5–5 mm hosszú termését (Anisi fructus) használjuk; ezen gyakran a kocsány is megmarad. Illata jellemző, kellemes. A köménymagra emlékeztető, de annál erősebb szagú, édesen aromás ízű fűszer.
Az ánizsmagot általában egészben használjuk. Ha kell, össze is törhetjük, de mindig csak a szükséges mennyiséget, mert gyorsan elveszíti jellegzetes aromáját. Fűszerként az egész világon sokoldalúan használják, illóolajat, fehérjét, cukrot tartalmaz.
Az ánizst étvágyjavító, emésztést serkentő, vértisztító, hurutoldó, idegerősítő, felfúvódást szüntető, gyomor-, bél- és epebántalmak elleni szerként is használják. A gyermekgyógyászatban mint szélhajtó szinte nélkülözhetetlen. Gyógyszerekhez ízjavítónak adják. Magvaiból vízgőzzel illóolajat párolnak le. Származási helyétől függően az ánizsmagból 6–9% ánizsolaj vonható ki.
Használják illatosításra, gyenge hashajtónak, és a belső elválasztású secretumok (tej, köpet) gyorsabb kiválasztására. A tetveket gyorsan elpusztítja, ezért kenőcsként vagy borszeszes oldatban fejtetvek ellen is alkalmazzák. A bőrt érzékenyítő és/vagy enyhén irritáló tulajdonságai miatt tartós, több hetes használata nem ajánlott. A háziállatok féregűző szereinek egyik alkotója.
Legújabb gyógyszerészeti eredményeknek köszönhetően napjainkban is fontos készítmények hatóanyagaként alkalmazzák. Az influenza megelőzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerekben a csillagánizs egyik hatóanyaga szerepel.
A gyógynövényekből készített gyógyteák ugyan nem csodaszerek, de nagyon jó kiegészítők lehetnek egyes betegségek kezelésében és számtalan panasz enyhíthető a segíthetségükkel.
Legújabb gyógyszerészeti eredményeknek köszönhetően napjainkban is fontos készítmények hatóanyagaként alkalmazzák. Az influenza megelőzésére és kezelésére szolgáló gyógyszerekben a csillagánizs egyik hatóanyaga szerepel.
Az Lakhsmy fűszereket sütéshez, főzéshez, zöldségekből készült salátákhoz, sajtkrémekhez és egyéb köretekhez ajánljuk.
A mézes és ánizsos cukorkák kellemes íze tökéletesen egyesíti a minőségi méhészeti termékek jótékony hatását és aromáját.
Az ánizsmag serkentő hatású, de kellemes maga a növény illata is. Az ánizsmag kellemessé teszi a leheletet. Csökkenti a szomjúságérzetet és csökkenti a gyomorpuffadást.
790 Ft
Kellemes illata, valamint baktériumölő és légzéskönnyítő hatása miatt ideális párologtatásra, szaunába, inhalálószernek, fog és szájüreg ápolására, szájvíz készítéséhez.
1 370 Ft