A halolajban található Omega-3 zsírsavak többszörösen telítetlen zsírsavak. Ezek, amellett, hogy a szív-és érrendszerre gyakorolt jótékony hatásuk már régóta ismert, bizonyítottan szükségesek a magzat agyának és szemének normális fejlődéséhez. Az Omega-3 egyik összetevője létfontosságú az optimális idegi működéshez és az éleslátáshoz is. Ez a komponens az anyatejben található meg legnagyobb mennyiségben, azonban a legtöbb fejlett társadalomban az Omega-3 zsírsavakban szegény étrend miatt gondoskodni kell a pótlásáról.
A heszperidin a citrus bioflavonoidokhoz tartozik. Diosmin (ami egy flavonoid melyet növényi forrásokból, vagy magából a heszperidinből nyernek ki) kíséretében krónikus vénás elégtelenség és érelmeszesedés ellen használják. A heszperidin, a rutin és más bioflavonoidok csökkentik a kapillárisok áteresztőképességét és csökkentik a gyulladásokat. Gyűjtőnéven P-vitaminnak nevezik őket.
További részletek »
A hialuronsav ugyan olyan része a szervezetünknek, mint a kollagén, az elasztin és az aminosavak. Egészen pontosan szöveteink egyik nélkülözhetetlen alkotóeleme, a hialuronsav felelős a szöveteink - csont, porc, bőr, izom - rugalmasságáért, vízfelvevő és folyadékmegőrző képességéért. A hialuronsav a kötőszövetben hálószerűen összekapcsolja és kitölti a sejtek közötti állományt, így biztosítva az adott szerv rugalmasságát és feszességét.
A hialuronsav egy természetes poliszacharid, amely minden szövetben megtalálható és ott a szintézise vagy bejuttatása után pár nap alatt lebontódik. Az emberi testben többek között vízmegkötő, illetve az ízületekben és izmokban síkosító szerepet tölt be.
Anyagának konzisztenciája és szövetbarát jellege ad lehetőséget arra, hogy számtalan gyógyszerészeti termék része legyen, így például megtalálható bőrápoló készítményekben.
További részletek »
A Himalája só szinte minden olyan elemet tartalmaz, amire a testnek feltétlenül szüksége van. Használatával csökkenthető a szervezetbe kerülő mesterséges anyagok mennyisége, és növelhető a betegségekkel szembeni ellenálló képesség. Mindennapos használatra, az ételek ízesítésére, pácolásra, főzésre, sütésre tökéletesen alkalmas, kiemeli az ételek természetes ízét, zamatát. A tiszta, szennyeződésmentes só azonban többféle létfontosságú ásványi anyag nagyfokú felszívódását és hasznosulását segíti elő, kiemelt szerepet játszhat például a szervezet kalcium-, magnézium- és káliumellátásában.
A Himalája só méregtelenítő, tisztító hatása különféle bőrproblémák esetében is segítséget nyújthat. Kitisztítja a pórusokat, kevesebb mitesszer keletkezik, kezeli a szőrtüszőgyulladást, ekcéma, allergiás kiütések, herpesz és gombák ellen is védelmet biztosít. Fokozott verejtékezésnél megakadályozza a kellemetlen szagokat okozó baktériumok elszaporodását.
A homoktövis gazdagon tartalmaz szénhidrátokat, fehérjéket, szerves savakat, aminosavakat és vitaminokat. Ezen kívül kiemelkedő a C-vitamin tartalma, magasabb, mint az eper, kivi, narancs, paradicsom, sárgarépa, és galagonya gyümölcsében egyaránt. A Magyarországon élő gyümölcstermő bokrok közül a homoktövis bogyója tartalmazza a legtöbb C-vitamint. Ezen kívül rendkívül gazdag A-, B1-, B2-, B6-, B8-, B9-, K-, P-, és E-vitaminokban. A homoktövis olajában gazdagon mutatható ki omega-3, omega-6, omega-9, omega-7, fitoncidok és nyomelemek.
A homoktövis olaja viszonylag nagy mennyiségben tartalmaz omega-zsírsavakat, mint Omega-3 (alfa-linolénsav), Omega-6 (linolsav), Omega-7 (palmitolajsav), Omega-9 (olajsav). Emellett b-sitosterin (hatékony koleszterincsökkentő), cis-vaccénolaj-sav, fitoncid és nyomelem tartalma is kiemelkedő. A homoktövisnek magas a flavonoid tartalma is, amelynek élettani hatásai sokrétűek és látványos eredményt produkálhatnak. A hazánkban honos gyümölcstermő bokrok közül a homoktövis termésében található a legtöbb C-vitamin (500-900 mg/100g). Emellett nagy mennyiségben tartalmaz A-, B1-, B2-, B6-, B8-, B9-, E-, K-, P-, PP-vitamint.