ProVitamin.hu - Vitaminok, kozmetikumok, bioélelmiszerek áruháza
Részletes keresés

Termékkategóriák

Bejelentkezés

Kérjük, jelentkezzen be!

Regisztráció  |  Elfelejtett jelszó

Kedvencek

Bio gyümölcs és növényi koncentrátum gyerekeknek!

L

L-arginin
Tudományos kutatások bizonyították, hogy az esszenciális aminosavak közé tartozó L-arginin késlelteti a daganatok kialakulását, segít méregteleníteni a májat, hozzájárul az agyalapi mirigy által termelt növekedési hormon kibocsátásához, segít fenntartani az egészséges immunrendszert. Ismert továbbá, hogy elősegíti a szervezetben termelődő, mérgező hatású ammónia eltávolítását, fokozza a férfiak spermaképződését, valamint jótékony hatása van vese-rendellenességek, illetve sérülések esetén. A sebgyógyuláskor képződő hámréteg sok arginint tartalmaz. További részletek »
L-karnitin
Az L-karnitin egy vitaminjellegű anyag, amelyet szervezetünk is termel kis mennyiségben. A zsíranyagcserében és energiaátalakításban játszik szerepet. Zsírt szállít a mitondriumokba, ahol az energiává alakul. Ahogy azt a neve is mutatja, elsősorban húsban található. A karnitin egy nagyon jelentős esszenciális tápanyag, amely tehát egy aminosav származék, és nem tartozik a fehérjék építőkövei közé. Mind a szív-, mind a vázizomban megtalálható. Az l-karnitin molekulák gerincét a lizin nevű aminosav képezi. További részletek »
L-karnitin jótékony hatásai
Az L-karnitin fokozza az izmok erőnlétét és hatékonyan csökkenti az izomlázat, illetve a testzsír mennyiségét. Ezen felül kialakíthatja az egészséges szívműködést és fokozza a szívizom erőnlétét is egyaránt. Különösen a terhes és szoptató anyák L-karnitin igénye jelentősen megnő, illetve mivel elsősoron a hús- és tejtermékek tárolják nagyobb mennyiségben, a vegetáriánus táplálkozás a szervezet L-karnitin szintjének csökkenését eredményezheti. Összességében szoptató anyáknak és vegetáriánusoknak elengedhetetlen az L-karnitin pótlása. Az immunrendszer legyengülésével, a krónikus kimerültséggel, illetve az idős korral együtt jár a szervezet alacsonyabb L-karnitin szintje. További részletek »
Lándzsás útifű
A lándzsás útifű az egyik legkedveltebb és legrégebben használt gyógynövény. Elismert köhögés elleni házi szer, természetes úton gyógyít ki a megfázásból. A légúti nyálkahártyára és az izmokra is hat, csökkenti a gyulladást, enyhíti a torokfájást, oldja a légcsőhurutot. Erős köhögésre, tüdőtuberkulózisra (tbc) is alkalmazzák. A légzőszervi megbetegedések mellett kiváló sebgyógyító, tisztítja a vért, javítja a gyenge tüdejű, vérszegény betegek állapotát.

Lándzsás útifű

További részletek »
Lecitin
A lecitin természetes anyag, fő alkotórészei a kolin és az inozitol, mindkettő a B-vitaminok családjába tartozik. Együtt elősegítik a zsírok és a koleszterin felhasználását a szervezetben, így csökkentik a koleszterin szintet. Emellett a lecitin javítja az agy emlékezőképességét, megkönnyíti az idegimpulzusok haladását. Tisztítja az érfalakat, erősíti a szívizomzatot. Másik igen fontos hatása, hogy nagymértékben csökkenti vagy megszünteti az ízületi fájdalmakat. Rendszeres fogyasztása lehetővé teszi, hogy az ízületi bántalmakban szenvedők gond nélkül folytassanak olyan tevékenységet, amire egyébként fájdalmaik miatt képtelenek lennének. Enyhíti az időjárási frontok okozta tüneteket, egészséges színt ad a hajnak, és csökkenti a hajhullást. Segítségével megelőzhető az ekcéma kialakulása. A természetben fő forrása a szója, a tojássárgája és a marhamáj. További részletek »
Lenmagolaj
A lenmagolaj több mint 7000 éve termesztett gyógyhatású növényből nyert olaj, amely a rák, a szívbetegség valamint sokféle gyulladásos és hormontermeléssel kapcsolatos rendellenesség megelőzésére és kezelésére alkalmas. Olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, ezért kívülről kell bevinni őket (esszenciális zsírsavak), más néven omega-3 zsírsavaknak is hívják őket. Emellett a lenmagolajban omega-6 zsírsavak is megtalálhatók.

Lenmagolaj

További részletek »
Lenmagolaj a növényi omega-3
A lenmagolaj bélrenyheség esetén rendkívül hatásos lehet, hiszen enyhe hashajtó, bélműködést elősegítő hatásáról is híres. A lenmagolaj kedvező összetétele miatt a gyomorfekély gyógyulásában is kiemelkedő szerep van. Ezen felül vérnyomáscsökkentő, illetve a koleszterinszint csökkentésében is segítséget nyújthat, ráadásul sejtvédő hatása is van és kiváló antioxidáns. A lenmagolaj segíthet szív- és érrendszeri panaszok kezelésében, mivel javítja az artériás keringést, azok működését. Csökkenti az intenzív, menstruációs fájdalmakat illetve segít szembeszállni a meddőséggel. További részletek »
Levendula
A levendula egy hagyományos gyógynövény, melynek színesek a virágai és kellemes az illata. A valódi levendula felhasználása során (Lavandula angustifolia or Old English Lavender) az olajat a levelekből és a virágokból vonják ki. A kivonatot haj-és testápolási termékek sokaságába hasznosítják alapanyagként. Segít az általános bőrproblémák és izomfájdalmak kezelésében. Antiszeptikus (fertőzésellenes) és gyulladás-gátló tulajdonságokkal rendelkezik, illetve hatékony bőrregenerálóként és tonizálóként (frissítőként): megnyugtatja a bőrt, és segít a faggyúmirigy-kiválasztás szabályozásában - mely a baktériumok táptalaja - hozzájárulva a gyulladás csökkenéséhez. A levendula stimulálja az egészséges sejtek növekedését, ezért hatásos az ekcéma kezelésében. Kitűnő masszázsolaj – akár önmagában, akár más olajokkal keverve – hiszen a levendula virágának illata jobb kedvre derít, megnyugtat, csillapítja az emóciókat és kiegyensúlyozza a stresszes életvitelt.

Levendula, a nyugalom gyógynövénye


További részletek »
Ligetszépe
A ligetszépe virág - Oenothera Biennis - a XVII. században került Észak-Amerikából Európába, akkoriban salátának használták. A német neve (Nachtkerze = éjjeli gyertya) azt jelenti, hogy virágai sokszor csak késő délután nyílnak ki, hogy illatukkal a bogarakat magukhoz csalogassák. Magjuk akár 24% zsíros olajat tartalmaz, amelynek nagy hányada telítetlen zsírsav, elsősorban gyulladásátló hatású gamma-linolensav. A telítetlen zsírsavak részt vesznek a szervezet és az immunrendszer számos funkciójának szabályozásában. Az értékes ligetszépe olaj termékeket mind belsőleg drazsé formájában, mind külsőleg bőrápoló szerként és fürdőhozzátétként használják. A ligetszépe olaj nyugtatja és ápolja a nagyon száraz és irritált bőrt. Növeli a bőr nedvességtartalmát, megbízhatóan csökkenti az érdességet és a viszketési ingert, ezért kiválóan használható neurodermitisben szenvedő betegek ápolásához is. A ligetszépe olaj enyhíti a menstruációs panaszokat, az allergiás eredetű ekcémát, csökkenti a vércukorszintet és a koleszterinszintet is egyaránt. Lassítja az öregedési folyamatokat, sclerosis multiplex esetében serkenti a gyógyszeres kezelés hatékonyságát. A ligetszépe olaj hasznos lehet az alkoholisták ivásról való leszoktatásában is, mint kiegészítő, hiszen azzal, hogy a ligetszépe olaj csökkenti a depressziót, közvetve az ivás iránt érzett vágyat is egyaránt mérsékli. Ezen kívül a ligetszépe olaj csökkenti a cukorbetegség szövődményeinek előfordulását, mérsékli a pajzsmirigyműködés hiperaktivitását. További részletek »
Ligetszépe olaj
A ligetszépe olajában fontos telítetlen zsírsavak találhatók: a GLA, a linolénsav és a gamma-linolénsav. A linolénsav az esszenciális zsírsavak közé tartozik, ami azt jelenti, hogy a szervezet önmaga nem képes az előállítására, csak étkezés révén kerülhet testünkbe. A gamma-linolénsavat viszont már a szervezet állítja elő a táplálékkal bevitt nyersanyagokból. Csökkenti a vérnyomást, mérsékli a vérrögök képződésének esélyét, ösztönzi testünk védelmi (immun-) rendszerének működését és szabályozza az agyfunkciókat. A GLA zsírsav pedig pozitív hatással van a PMS tüneteire, ízületi problémákra, enyhíti az ekcéma tüneteit.

Ligetszépe virág


További részletek »
Ligetszépe virág
A parlagi ligetszépe vagy ismertebb nevén csak ligetszépe, fénylő sárga virágai csak rövid időre nyílnak ki sötétedés után. Mielőtt a nap felkelne, a virágok elpusztulnak. Másnap este már új virágok díszítik a növényt. A virágból készült készítmények hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségének fenntartásához, valamint az általános jó közérzethez. A ligetszépe virág június-szeptember folyamán virágzik, termése négykopácsú tok. Virágai nagyok, éjjel nyílnak, a csészelevélből négy többnyire sárga szirom, és nyolc porzó, bibéje négy metszetű, magháza alsó állású, a vacok csöve a magház felett nyélszerűen folytatódik. A Ligetszépe virág magjából olajat sajtolnak, olaja hatóanyagai révén javítja a koszorúér keringését és segíti a bőr megújulási folyamatát,enyhíti a menstruációs panaszokat, szerepet játszik a vér koleszterinszintjének csökkentésében. A kozmetikaipar a száraz, gyulladt bőr ápolására alkalmazható szereket készít belőle. Gamma-linolénsav tartalma miatt a krónikus, erős viszketéssel járó bőrbetegségek kiegészítő kezelésére használják.

Ligetszépe virág


További részletek »
Linolénsav
A linolénsav (mely egy omega-3 zsírsav) a legfontosabb esszenciális zsírsav az emberi szervezet számára. Biokémiai reakciók ezreiben játszik szerepet, beleértve az immunrendszer működését, az állóképesség javítását, valamint a szív-és érrendszerre, a szaporítószervekre és idegrendszerre gyakorolt előnyös hatását. A hidegvízi halfajok, pl. a lazac, a makréla, a tonhal, a pisztráng, az óriás laposhal, a szardínia mind igen gazdag linolénsav források. A lenmagolaj, a kanola, a szója, a feketeribizli, és a dió is nagy mennyiségben tartalmazzák. További részletek »
Lizin
A lizin egy esszenciális aminosav, mely elősegíti az izom-, a csont-, és egyéb szövetek kialakulását és megmaradását, mindemellett gyorsítja a regenerálódást is. Széles körben ismert a herpesz I és II elleni hatásossága folytán, és néhány öregedéssel összefüggő bőrproblémával szemben is sikeresen alkalmazható. Nagy mennyiségben van jelen a sörélesztőben, a tejtermékekben, és a búzacsírában, a halakban és húsokban, és a hüvelyesekben, különösen a szójababban, a limababban és a veteménybabban. További részletek »
Lutein
A lutein a karotinoidok nevű vegyületcsoportba tartozik (a béta-karotinnal együtt). A lutein és a zeaxantin elnyelik a nap káros ibolyántúli sugarait és semlegesítik a retinában (a szem fényérzékeny részében) lévő szabadgyököket, amivel csökkenhet a sárgafolt-degeneráció veszélye, amely idősebb korban jelentkező gyakori szembetegség és látásvesztést eredményezhet. Az emberi szervezet nem tudja a látáshoz nélkülözhetetlen luteint előállítani, ezért azt táplálkozásunkkal kell magunkhoz vennünk. Természetes forrásai: a spenót, a káposztafélék. További részletek »